01 יולי 2011

בית המשפט המחוזי הפך את החלטת שופטת בית המשפט לענייני משפחה באשדוד לפיה האישה תשתתף בתשלום המזונות של ילדיה

0 Comment

בית המשפט המחוזי בבאר שבע ביטל את פסיקתה המהפכנית של השופטת לענייני משפחה באשדוד שפסקה כי תשלום המזונות לילדים ייקבע באופן יחסי על פי השכר של שני בני הזוג.

ראש ההרכב בבית המשפט המחוזי, השופטת שרה  דברת, קיבלה את ערעור האישה, תושבת אשדוד ואם לשלושה  שיוצגה על ידי עו"ד יגאל בן חיים, וקבעה כי "המגמה בפסיקה לחלוק הנטל בין שני ההורים מקובלת גם עליי, אך היא רלוונטית שעה שהיכולת של האם לחלוק במזונות עם האב לא תפגע בקטינים ואילו כאן, חלוקת הנטל בין שני ההורים תפגע בצרכים ההכרחיים של הקטינים".

כזכור, על פי החלטת בית המשפט לענייני משפחה לפני כשנה ושזכה לחשיפה בתקשורת, קבעה השופטת שרית גולן כי לאור שיוויון הזכויות ההולך ומתרקם בחברה המודרנית יש לחייב גם את האם בנשיאת חלקה היחסי בהוצאות המזונות של הקטינים.

במקרה הספיציפי האם הרוויחה כ-3,000 ₪ והאב הרוויח סך של כ- 7,000 ₪ (יחס של 30%, 70%). השופטת פסקה כי סה"כ צורכי הקטינים עומדים על סך כ- 4,500 ₪. בפסה"ד שניתן על ידי השופטת גולן נקבע כי הבעל ישא ב-3,000 ₪ מסך המזונות ואילו האשה תישא ביתרה.

עו"ד בן חיים: "במקרה רגיל עד לאותה פסיקה מהפכנית, האב היה מחוייב בכל צורכי הקטינים אך בית המשפט המחוזי קיבל את עמדתי לפיה מדובר במקרה קשה בו נותרה האשה המשתכרת בסך 3,000 ₪ ולה נפסקו 3,000 ש"ח בלבד בגין מזונות ל- 3 ילדים. כך שהמצב היה אבסורדי לחלוטין על פי מבחן התוצאה הסופית".

כבוד השופטת דוברת מבית המשפט המחוזי ציינה בהחלטתה כי מעיון בתלושי השכר של הבעל עולה כי הוא "משתתף בטיולים והצגות ואם אינו חוסך מעצמו, אין הצדקה לחסוך זאת מילדיו".

בית המשפט המחוזי לא הסכים עם קביעת בית המשפט לענייני משפחה באשדוד, לפיה יש לחלוק החיוב במזונות עבור הקטינים מגיל 6 ועד 15 בין שני ההורים. "בנסיבות שכאן לא ניתן להסכים לקביעה זו כי שכרה של האם הינו נמוך וכל סכום שנגדע ממנה בא על חשבון הצרכים האלמנטריים של הקטינים".

בית המשפט המחוזי קיבל את הערעור שהגיש עו"ד יגאל בן חיים בשם האישה ופסק כי מלוא סכום המזונות יושת על הבעל שאף חוייב בתשלום הוצאות הערעור ושכר טרחת עו"ד.

[top]
About the Author